CELLULITKEZELÉS - MEGELŐZÉS
Azzal kezdeném, hogy CELLULIT vagy CELLULITIS?
Sokan ezt a két szót szinonimaként használják, sőt leginkább – helytelenül – a cellulitis kifejezés az elterjedtebb, amellyel a „narancsbőre” utalnak.
A cellulitis ellenben egy orvosi fogalom, aminek semmi köze sincs a nők „rémálmához”, azaz a narancsbőrhöz, hanem bizonyos szövetek heveny gyulladását jelenti.
A cellulit az, ami – az egyébként egészséges bőrfelszínen – a narancs héjához hasonló formában jelenik meg, de nem orvosi fogalom.
Nos, miután ezt a kis félreértést tisztáztuk, nézzük meg, hogyan és kiknél alakulhat, illetve – sajnos – alakul is ki a cellulit?
A női test bizonyos részei (pl. comb, fenék csípő) egészen nagy mennyiségű zsírt képesek elraktározni, amelytől aztán alig lehet megszabadulni. A raktározás során, amikor a gombostűfejnyi zsírsejtecskék babszem nagyságúra híznak, lelassul a szövetekben a vérkeringés, ami lecsökkenti a bőr hőmérsékletét is. Ez a hőmérséklet csökkenés, az érintett területen anyagcserezavarokhoz vezet, aminek következtében kialakul a cellulit. Az összetapadt zsírsejtek a bőr felszíne felé vándorolnak és a laza kötőszöveten – aminek egyik jó tulajdonsága, hogy pl. jól és gyorsan tágul a terhesség alatt – könnyen átnyomódnak, ezáltal láthatóvá és tapinthatóvá válik a „paplanhatású” bőr.
Szinte kizárólag nők körében fordul elő, és az esetek 14 %-ában már kamaszkorban megjelenik. 20-30 éves kor között a nők több mint 45 %-a küzd ezzel a problémával, míg a 30-35 évesek újabb 20 %-a csatlakozik a narancsbőrtől szenvedőkhöz! Aztán amikor a nők elérik az 50 éves kort, már 98 %-uknál jelent problémát a cellulit kialakulása!!! Ugye, hogy nem is gondoltuk volna, milyen sokakat érint ez a probléma?
Fontos megjegyezni, hogy a narancsbőr eltávolítása elsősorban nem esztétikai kérdés! A cellulit nem természetes jelenség, hanem mindig valamilyen mögöttes problémára utal. Ez lehet pl. időszakos hormonváltozás, súlyfelesleg, vagy helytelen életmód, így kijelenthető, a narancsbőr nem ellenség, csupán testünk egyik jelzése, hogy ügyeljünk jobban életvitelünkre.
A cellulitnak különböző fokozatai, stádiumai vannak, melyet otthon mindenki egyszerűen fel tud mérni. Mivel a probléma elsősorban a combokon és a popsin jelentkezik leghamarabb, ezért célszerű ezeket a területeket megvizsgálni...
Cellulitmentességről akkor beszélhetünk, ha bőrünk nem csak látszólag sima és feszes, hanem ujjakkal történő összecsippentésekor sem lesznek látható apró – a narancs felszínéhez hasonló – gödröcskék. Ez esetben „csak” azért kell tenni, hogy így is maradjon, hiszen könnyebb a kialakulást megelőzni, mint megszabadulni tőle. (Itt jegyzem meg, hogy az általam végzett kezelés a megelőzésben is segítséget nyújt!)
Első fokozatú a narancsbőr, ha a bőr felülete látszólag még sima, egyenletes, de két ujjunkkal összenyomva már láthatók a cellulitra utaló apró elváltozások a bőrfelszín alatt. Ez a legenyhébb elváltozás, ezért még könnyen kezelhető.
Második fokozatú narancsbőr esetén bőrünk fekvő helyzetben még tökéletesnek, simának látszik, de felállva már észlelhetjük összecsípés nélkül is az említett tüneteket. Ebben a fokozatban már szükségünk lesz egy kezelésprogramra, mert segítség nélkül önállóan nem tudjuk felszámolni.
Harmadik fokozatban már fekve és állva egyaránt, határozottan látszik a narancsbőr, mely képes eltorzítani a testkontúrokat és sok esetben a ruházaton keresztül és észrevehető. Ilyen „súlyos” esetben már határozott életmódváltás, rendszeres és tartós kezeléskombináció, valamint otthoni „ápolás” is szükséges a tünetek enyhítésére, visszafordítására.
A már kialakult cellulit visszafordításához, kezeléséhez sokfélé megoldást, terméket kínálnak a különböző szolgáltatók és kereskedők (gondolok itt pl. az alakformáló tornákra és gépekre, kozmetikai pakolásokra, tekercselésekre, vérkeringést fokozó ruházatra, bőranyagcsere-serkentő krémekre, stb.), de azt tudnunk kell bármelyik említett „alakformáló” módszert választjuk is, önmagában egyik sem tökéletes hatású. Sajnos eddig még nem ismert egyetlen olyan csodaszer sem, amely önmagában, valamilyen -féle közvetlen mechanika behatás nélkül tartós eredményt adna.
Ilyen tartós eredményt hozó mechanikai behatás például – az általam is alkalmazott – speciális, kézzel és vákum-haranggal végzett masszázs, melynek során összetörjük a zsírsejteket, így ezek tartalmát már könnyebben eltávolítja a szervezet. Az eltávolító-ürítő folyamatot a kezelés során nyirokmasszázzsal is segítjük.
Itt szeretném felhívni a figyelmet, hogy ez a zsírsejttördelő masszázs az érzékenyebbeknek bizony kellemetlen is lehet, de mint ahogy a közmondás is tartja: „a szépségért meg kell szenvedni”!
Na jó, szenvedni azért nem kell, de azt mindenki beláthatja, hogy zsírsejteket tördelni (már a tördelni szó jelentéséből is következően) „simogatással” nem lehet, mert ha lehetne, akkor pl. csokoládés masszázst alkalmaznánk a cellulit kezelésre is!
Természetesen a kívánt eredmény elérése érdekében – a cellulit stádiumának és kiterjedésének függvényében – több kezelés szükséges, melyet személyes konzultáció keretében egyeztetünk. Úgyszintén e konzultáción beszéljük meg azokat az otthoni teendőket, „házi-feladatokat”, illetve szabályokat, melyeket a hatékonyság fokozása érdekében a kúra során, a kezelések között el kell végezni, vagy be kell tartani.
A kezelés menetéről röviden csak annyit írnék, hogy először a bőrfelületet műanyag tüskés labdával (un. sünilabdával) készítjük elő, majd kézi erővel és vákum-harang segítségével végzett speciális masszázzsal a zsírsejteket „tördeljük”, melyhez vérkeringés-fokozó hatású olajat, vagy krémet használunk. A masszázst követően, úgyszintén vérkeringés-fokozó hatású gélt viszünk a bőrfelületre, végül az érintett testrészeket fóliába tekercseljük kb. 15-20 perc időtartamra. Így egy kezelés kb. 60-80 percig tart.
Kinek ajánlom a kezelést?
elsősorban annak, akinél már tapasztalhatók a cellulit tünetei;
Kinek NEM ajánlom a kezelést?