RELAX MASSZÁZS
Az életünk nagyon sokat változott az elmúlt pár évtizedben. Eléggé felgyorsult, mely részben a sok új elektronikai „kütyünek”, másrészt a fokozott munkahelyi, családi és társadalmi elvárásoknak, illetve sok egyéb tényezőnek is köszönhető, melyekbe nem kívánok itt belemélyedni...
Sajnos ezzel a felgyorsulással egyenes arányban nőtt – többek között – a stressz okozta terhelés is, melynek kezelése, illetve feldolgozása erősen egyénfüggő. Van aki könnyebben, van aki nehezebben tűri a fizikai és pszichikai többletterheket, de tény előbb-utóbb szinte mindenkin valamilyen formában kiütköznek a tünetek, melyeket egyáltalán nem szabad félvállról venni.
A stressz alapesetben – azaz kismértékben – nem káros, sőt fokozza a teljesítő és koncentráló képességünket, ellenben ha túl sokat és túl hosszú ideig vagyunk stresszes helyzetnek kitéve, és ezt nem vezetjük le megfelelő módszerekkel, akkor az mind testi, mind pedig lelki bajokhoz vezet.
A folyamatos napi szintű és hosszabb időtartamú stressznek az egyik legnagyobb problémája, hogy legyengíti az immunrendszerünket. Ennek következtében először az emberek átlagosnak mondható betegségekre lesznek fogékonyabbak, például egy egyszerű megfázásra.
Másik gyakori kezdeti tünet az étvágytalanság és ha kevesebbet eszünk kimerültebbnek érezzük magunkat, amit hajlamosak vagyunk például a munkánkra fogni és nem igazán ismerjük fel az igazi okot. Kezdeti tünetek között lehet még a szenvedély betegségek kialakulása, például a dohányzás és alkoholfogyasztás, amit nagyon sokan elkezdenek, vagy fokoznak, azzal az indokkal, hogy nyugtatja őket.
Későbbi tünetek lehetnek: szív és érrendszeri betegségek, emésztési problémák, gyomorfekély, kedélyállapot romlás, férfiaknál a hajhullás, és még sorolhatnám, de gondolom senkit sem kell tovább győzködni, hogy mennyire fontos a stressz okozta feszültség kezelése, ezáltal a szövődmények megelőzése.
A stressz kezelésnek, illetve levezetésnek is több módszere létezik. Ezekről különféle tanulmányok íródtak, melyeket szintén nem kívánok részletezni, mindössze annyit említenék meg, hogy e technikáknak talán a legfontosabb közös vonása a napi rutintól (gondolok itt elsősorban a stresszokozó forrásokra) való rövidebb-hosszabb ideig történő elszakadás, ezalatt a test és/vagy idegrendszer ideiglenes kikapcsolása, a testi és/vagy idegi ellazulás, ezáltal a megújulás elősegítése, a regenerálódás felgyorsítása. Így a cél elérése érdekében akár vehetünk egy forró fürdőt, vagy elolvashatunk egy jó könyvet, vagy megnézhetünk egy epizódot kedvenc sorozatunkból, vagy elpaterolhatjuk a gyerekeket a nagyihoz, vagy a hatékonyság fokozása érdekében a tehetősebbek elutazhatnak egy egzotikus nyaralásra és még sorolhatnám kinek-kinek ízlése és lehetősége szerint, de a lényeg ugyanaz: a megszokott napi „malomkeréktől” való elszakadás és erre az időre a problémák hátrahagyása és lehetőleg a mobiltelefonok kikapcsolása is!
És akkor ki is lyukadtunk az előbbi felsorolásba remekül beleillő relaxáló masszázsnál, mely – figyelemmel az időtartamra és persze a költségekre is – igen hatásos stresszkezelő módszernek tekinthető. Egyaránt kikapcsolja a fizikai és idegrendszeri terhelést, és viszonylag rövid idő alatt ellazítja a testet és a „lelket” egyaránt. Egy-egy relaxáló masszázskezelés napokra sőt akár hetekre is képes megnövelni fizikai és szellemi korlátainkat, illetve a „lestrapált” szervezet regenerálódását felgyorsítja.
Persze ez a kezelés nem kelhet versenyre egy Mauritiusi vagy egy Tahiti nyaralással, de lássuk be a költségek sem azonosak! Aki megteheti az természetesen utazzon a masszázs helyett, aki pedig nem az tegyen egy próbát nálam és ígérem ha a kezelés után nem érzi magát ellazultabbnak mint mondjuk a „Győzike show”, vagy a „Való világ” megtekintése után, annak nem kell kifizetnie a szolgáltatást!
Kivitelezése:
Talán a legfontosabb a nyugodt környezet, és ezt tessék szem előtt tartani akkor is, ha valaki saját otthonában szeretne ilyen jellegű masszázskezelést!
Továbbá halk – az ellazulást segítő – háttérzene, félhomály, illatos gyertya, megfelelő hőmérséklet.
A masszázshoz krémet, vagy a vendég által választott illatosított masszázsolajat használunk a rendelkezésre álló „gyárilag kevert” készletből, mely rendszerint: vanília, alma-fahéj, narancs-fahéj, kókusz, erdei gyümölcs, szantálfa, ilang ilang-vanília, teafa, levendula, stb. (Természetesen megoldható egyedi „illatkompozíció” összeállítása is, ezt lásd majd részletesebben az aromaolajos masszázsnál!)
A kiválasztott olajat előmelegítve visszük fel a testfelületre, mert a meleg hatás már önmagában is fokozza az ellazulást. A fő cél jelen esetben a „vegetatív idegrendszer masszírozása”, ezért a masszázs során kerüljük az erős ingerfogásokat (pl. gyúró, paskoló). Így a kezelés többségében simító és dörzsölő fogásokból áll, melyet leginkább hosszú, elnyújtott mozdulatokkal a teljes testfelületen összefüggően alkalmazunk.
Tehát itt nem csak egy-egy testrészen dolgozunk egyszerre, hanem a teljes – éppen rendelkezésre álló – testfelület a „munkaterület”. Ebből következik, hogy a kezelés ugyan teljesen betakart helyzetből indul, de az olaj felvitelével párhozamosan újabb és újabb testrészek kerülnek kitakarásra, azaz az olajozás végére, illetve a kezelés alatt csak az intim terület van – szükség szerint – betakarva.
Relax masszázst leggyakrabban hason fekvő helyzetben a teljes hátsó testfelületen, azaz a lábujjtól a fejbúbig, vagy mindkét oldalon a teljes testfelületen alkalmazunk. Időtartama igény szerint választható, de általában hason fekve legalább 30-45 perc, mindkét oldal esetén pedig legalább 45-60 perc időtartam szükséges a hatékony stresszkezeléshez.
A masszázs végén a vendég ismét betakarásra kerül és még további néhány percet relaxálhat a takaró alatt, ezzel biztosítva az átmenetet az „alfa állapot” és az ébrenlét között.
Végezetül ne feledjük, hogy miután a stressz is általában folyamatosan éri szervezetünket, így a már említett stresszkezelő technikák is csak akkor eredményesek, ha rendszeresen alkalmazzuk őket, azaz beépítjük mindennapi életünkbe. Ebből következik, hogy a relax masszázst is célszerű időnként megismételni!